Pankreas hastalıklarında robotik cerrahi kullanımı

Resim_1235061933

Pankreas hastalıklarında robotik cerrahi kullanımı. Pankreas cerrahisi bazı durumlardan dolayı farklı teknik özellikler içermektedir. Damarlarda kanama ihtimali vardır ve bu ihtimalde risk doğmasına neden olmaktadır. Pankreasın kanalları bağırsaklara tekrar bağlanması da bir takım teknik özellikleri gerektirmektedir.

Pankreas hastalıklarında robotik cerrahi laparoskopik cerrahiye göre çok daha büyük avantajları beraberinde getirmektedir. Laparoskopik cerrahide kullanılan aletlerin kullanımı sınırlıdır. Cerrah burada istediği tüm hareketleri gerçekleştirememektedir. Laparoskopik cerrahide ameliyat belgesinden gelen görüntü iki boyutludur. Da Vinci robotik cerrahi sistemindeyse görüntü üç boyutlu olarak operasyon bölgesinden gönderilmektedir. Pankreas Hastalıklarında Robotik Cerrahi kullanımı ergonomik olan aletlerin bu tip operasyonlarda kullanılmasını da sağladı. Ergonomik aletlerin yardımıyla daha hassas ameliyatlar gerçekleştirilebildi.

Pankreas hastalıklarında robotik cerrahi kullanımı ile açık ameliyatların ve laparoskopik cerrahinin avantajları bir araya toplanırken bu iki sistemin dezavantajları ile yok ediliyor. Pankreas hastalıklarında robotik cerrahi kullanımı çok daha yi kanser kontrolü yapılmasını sağlamıştır. Komplikasyon riski bu yöntemle azaltılırken, robotik cerrahi sistemi ile daha az kan kaybı yaşanıyor. Kan kaybının az olması ek kan ihtiyacına da sınırlama getiriyor. Ameliyat sırasında görüntülenmesi gerekenle de çok daha y görüntüleniyor. Burada görev yapan lens, hekimlere ciddi bir avantaj getiriyor. Pankreas Hastalıklarında Robotik Cerrahi kullanımı ile dalağın korunma olasılığı da yükseliyor. Bağırsaklar, robotik cerrahi sistemi ile yapılan ameliyatlardan sonra daha erken çalışmaya başlıyor. Ek gıdalara daha erken başlandığında bağırsaklar da daha erken çalışıyor. Pankreas hastalıklarında robotik cerrahi kullanımı ile pankreas bölgesinden ameliyat olanlar daha az acı duyuyor. Aletlerin daha küçük olması ve ameliyatı çok daha hassas yapması acının azalmasını sağlıyor. Kesinin küçük olması da acı hissinin azalmasında etkin oluyor. Hastalar robotik cerrahi sisteminin ardından hastaneden daha kısa zaman dilimi içerisinde taburcu olarak normal hayatlarına da daha kısa zamanda dönmektedirler.

Pankreas hastalıklarında robotik cerrahi kullanımı devlet hastaneleri ile bazı özel hastanelerde gerçekleştirilmektedir ki Özel Koru Hastanesi de bu hastanelerin içerisindedir. Koru Hastanesi üstün bir teknolojiye sahip olan Da Vinci robotik cerrahi sistemi ila başta üroloji ameliyatları olmak üzere birçok operasyona imza atmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir